• Switch Edition
Follow
Heineken Cup
Leinster begin defence against Exiles
Scrum.com
July 23, 2009

Heineken Cup champions Leinster will kick off their title defence with a huge contest against Guinness Premiership finalists London Irish on Friday October 9.

Leo Cullen's men won their first Heineken Cup with a 19-16 win over Leicester at Murrayfield in May, and will be hoping to progress from a pool featuring the Exiles, Scarlets and Brive.

European Rugby Cup Ltd (ERC), the governing body for Europe's premier club tournament, has announced the fixtures for the first four rounds of competition and there are plenty of marquee clashes on offer.

Also in the first round Guinness Premiership champions and last year's runners-up Leicester host the Ospreys at Welford Road while Cardiff Blues and Harlequins kick off the "group of death" at the new Cardiff City Stadium on October 10 before Sale take on Toulouse.

"With the quality of the teams competing packed with internationals players from across the globe, European rugby fans have a wealth of world-class rugby to look forward to when the 15th Heineken Cup kicks-off in October," said ERC chief executive Derek McGrath.

Heineken Cup Fixtures 2009:

Round One:

Friday, 9 October, 2009

Pool Two: Gloucester v Newport Gwent Dragons 20.00
Pool Four: Ulster v Bath 19.30
Pool Six: Leinster v London Irish 20.00

Saturday, 10 October, 2009

Pool One: Benetton Treviso v Perpignan 14.30
Pool One: Northampton Saints v Munster 18.00
Pool Two: Glasgow Warriors v Biarritz 15.45
Pool Three: ASM Clermont Auvergne v Viadana 16.00
Pool Four: Stade Francais Paris v Edinburgh 14.35
Pool Five: Cardiff Blues v Harlequins 13.35
Pool Six: Scarlets v Brive 15.00

Sunday, 11 October 2009

Pool Three: Leicester Tigers v Ospreys 12.45
Pool Five: Toulouse v Sale Sharks 16.00

Round Two:

Friday, 16 October, 2009

Pool One: Perpignan v Northampton Saints 21.00
Pool Two: Newport Gwent Dragons v Glasgow Warriors 19.30
Pool Five: Sale Sharks v Cardiff Blues 20.00

Saturday, 17 October, 2009

Pool One: Munster v Benetton Treviso 13.35
Pool Two: Biarritz v Gloucester 14.35
Pool Three: Viadana v Leicester Tigers 14.30
Pool Four: Edinburgh v Ulster 15.45
Pool Five: Harlequins v Toulouse 18.00
Pool Six: London Irish v Scarlets 15.00
Pool Six: Brive v Leinster 16.45

Sunday, 18 October, 2009

Pool Three: Ospreys v ASM Clermont Auvergne 12.45
Pool Four: Bath v Stade Français Paris 15.00

Round Three:

Friday, 11 December, 2009

Pool One: Munster v Perpignan 20.00
Pool Two: Glasgow Warriors v Gloucester 19.30

Saturday, 12 December, 2009

Pool One: Northampton Saints v Benetton Treviso 15.00
Pool Three: Viadana v Ospreys 14.30
Pool Four: Ulster v Stade Français Paris 13.35
Pool Five: Cardiff Blues v Toulouse 15.45
Pool Six: Scarlets v Leinster 18.00
Pool Six: Brive v London Irish 19.00

Sunday, 13 December, 2009

Pool Two: Biarritz v Newport Gwent Dragons 13.45
Pool Three: ASM Clermont Auvergne v Leicester Tigers 16.00
Pool Four: Bath v Edinburgh 15.00
Pool Five: Harlequins v Sale Sharks 12.45

Round Four:

Friday, 18 December, 2009

Pool Two: Newport Gwent Dragons v Biarritz 20.00

Saturday, 19 December, 2009

Pool One: Benetton Treviso v Northampton Saints 14.30
Pool Three: Ospreys v Viadana 14.30 Pool Three: Leicester Tigers v ASM Clermont Auvergne 18.00
Pool Four: Stade Français Paris v Ulster 16.45
Pool Four: Edinburgh v Bath 13.35 Sky Sports Pool Five: Toulouse v Cardiff Blues 14.35
Pool Six: Leinster v Scarlets 15.45
Pool Six: London Irish v Brive 15.00

Sunday, 20 December, 2009

Pool 1 Perpignan v Munster 16.00
Pool 2 Gloucester v Glasgow Warriors 12.45
Pool 5 Sale Sharks v Harlequins 15.00

© Scrum.com
Live Scores
Results
Fixtures